The figure shows a uniform, magnetic field that is normal to the plane of a cond
ID: 2097525 • Letter: T
Question
The figure shows a uniform, magnetic field that is normal to the plane of a conducting, circular loop with a resistance of 1.5 W and a radius of 0.144 m.The magnetic field is directed out of the paper as shown. Note: The area of the non-circular portion of the wire is considered negligible compared to that of the circular loop.
A) When the magnitude of the magnetic field decreases to 0.30 T in 0.087 s, the average induced emf in the loop is 1.2 V. What is the initial value of the magnetic field?
B) What is the average current around the loop and what is the direction of the current if the magnetic field decreases to 0.30 T in 0.087 s and the average induced emf in the loop is 1.2 V.
Explanation / Answer
a. e = AdB/dt
B1-B2 = 1.2* 0.087
B1 initial = 0.4044 T
b. induced current i = e/R = dB/Rdt
i = 0.1044/1.5 * 0.087
i = 0.8 A avg current = 0.4 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.