A conductor suspended by two flexible wires as shown in Figure P19.18 has a mass
ID: 1444969 • Letter: A
Question
A conductor suspended by two flexible wires as shown in Figure P19.18 has a mass per unit length of 0.0200 kg/m.
What current must exist in the conductor for the tension in the supporting wires to be zero when the magnetic field is 3.50 T into the page?
1 AWhat is the required direction for the current?
upward downward to the left to the right into the page out of the page
A conductor suspended by two flexible wires as shown in Figure P19.18 has a mass per unit length of 0.0200 kg/m.
What current must exist in the conductor for the tension in the supporting wires to be zero when the magnetic field is 3.50 T into the page?
1 AWhat is the required direction for the current?
upward downward to the left to the right into the page out of the page
.
.
Explanation / Answer
GIVEN: mass per unit length=0.0200kg/m,B=3.5T
the weight must be balanced by force due to field
Bil=Mg
B=mag. field, i=current, M= mass, g=9.8m/s^2
3.5*i=(masslength)*9.8
i=0.0556A
i=0.0556 ampere rightwards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.