A conducting wire formed in the shape of a right triangle with base b = 22 cm an
ID: 1366772 • Letter: A
Question
A conducting wire formed in the shape of a right triangle with base b = 22 cm and height h = 85 cm and having resistance R = 1 , rotates uniformly around the y-axis in the direction indicated by the arrow (clockwise as viewed from above (loooking down in the negative y-direction)). The triangle makes one complete rotaion in time t = T = 1.6 seconds. A constant magnetic field B = 1.4 T pointing in the positive z-direction (out of the screen) exists in the region where the wire is rotating.
1.)
What is , the angular frequency of rotation?
2.)
What is Imax, the magnitude of the maximum induced current in the loop?
3.)
At time t = 0, the wire is positioned as shown. What is the magnitude of the magnetic flux 1 at time t = t1 = 0.6 s?
4.)
What is I1, the induced current in the loop at time t = 0.6 s? I1 is defined to be positive if it flows in the negative y-direction in the segment of length h.
HELP PLEASE! Thank you!
Explanation / Answer
a. angular frequency W = 2pi/t
W = 2*3.14/1.6 = 3.926 rad/s
--------------------------------
induced emf e = NABW
emf e = 1 * (0.5 b h ) * 1.4 * 3.926
emf e = 1 * 0.5 * 0.22* 0.85 * 1.4 * 3.926
emf e = 0.513 Volts
------------------------------
3. magnetic flux phi = NAB Cos wt
phiB = 1.4 * 0.5* 0.22* 0.85 * cos (3.926 *0.6)
flux = 0.0925 Wb
----------------------------
4. induced emf e = NAbW sin Wt
emf e = 1.4 * 0.5* 0.22* 0.45 * 3.926 * sin (3.926 * 0.6)
emf e = 0.1924 Volts
induced current i = emf/R = 0.1924/1 = 0.192 Amps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.