A conducting rod with a weight of 2.00 N and a length of 3.00 m can slide with n
ID: 2061734 • Letter: A
Question
A conducting rod with a weight of 2.00 N and a length of 3.00 m can slide with no friction down a pair of vertical conducting rails, as shown in the figure above. The rails are joined at the bottom by a light bulb of resistance 2.00 ohms. The rails have stops near the bottom to prevent the rod from smashing the bulb. There is a uniform magnetic field of magnitude 2.00 T directed out of the page. When the rod is released from rest, the force of gravity causes the rod to accelerate down the rails, but the rod eventually reaches a terminal velocity (that is, it falls at constant speed).
What is the magnitude of the maximum current in this situation?
Thanks
Explanation / Answer
induced voltage = Blv
Induced current = voltage / R = BLv/R
magnetic force (upward) = L i B
which must equal the weight of the rod so
W = L (BLv/R) B
Or...
v = WR / B^2 L^2 = 2.00 * 3.00 / 2.00^2 * 2.00^2 =
= 2 * 3 / 4*4 = 0.375 m/s
So the current is
i = BLv/R = 2.00 * 3.00 * 0.375 / 2.00 = 1.125 amps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.