A conducting rod of length L = 0.015 m is lying on a rectangular wire as shown i
ID: 1604326 • Letter: A
Question
A conducting rod of length L = 0.015 m is lying on a rectangular wire as shown in the figure. A constant magnetic field with magnitude B = 0.45 T pointing into the paper is in the region. The rod is pulled to the right by an external force, and moves with constant speed v = 0.065 m/s. The resistance in the wire is R =180 Ohm. L = 0.015 m B = 0.45 T v = 0.065 m/s R = 180 Ohm Express the magnitude of the magnetic flux going through the loop. phi, in terms of B. a and L. Express the change in the magnetic flux, Delta Phi. in terms B, L, v and delta t. Express the magnitude of the avenge emf induced in the loop. elementof. in terms of B, L, v. Calculate the emf. in volts. Express the current induced in the loop. I. in terms of elementof and R. Calculate the value of I. in amperes.Explanation / Answer
part a)
The magnetic flux going throughthe loop is
phi = B * A = B * a * L
phi = B * a * L
part b)
change in flux is final - initial
Delta(phi) = (B * L * (a + (v * delta(t)) - ( B * a * L)
Delta (phi) = B * L * v * delta(t)
part c)
induced emf = v * B * L
part d)
e = 0.065 * 0.45 * 0.015
e = 4.38 * 10^-4 V
part e)
current I = e / R
part f)
I = 4.38 * 10^-4 / 180
I = 2.43 * 10^-6 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.