A conducting rod with a weight of 2.00 N and a length of 3.00 m can slide with n
ID: 2061772 • Letter: A
Question
A conducting rod with a weight of 2.00 N and a length of 3.00 m can slide with no friction down a pair of vertical conducting rails, as shown in the figure above. The rails are joined at the bottom by a light bulb of resistance 6.00 ohms. The rails have stops near the bottom to prevent the rod from smashing the bulb. There is a uniform magnetic field of magnitude 5.00 T directed out of the page. When the rod is released from rest, the force of gravity causes the rod to accelerate down the rails, but the rod eventually reaches a terminal velocity (that is, it falls at constant speed).
(b) What is the magnitude of the maximum current in this situation?
A
(c) What is the magnitude of the maximum induced voltage in this situation?
V
(d) What is the rod's terminal speed?
m/s
Explanation / Answer
b) 0.13325A
c) 0.7995V
D) 0.0533m/s
first, I solved D first. v=(FR)/((LB)^2) =(2*6)/((3*5)^2) = 0.0533m/s
then I solved B. I=vBL/R = 0.0533*5*3/6 = 0.13325A
Lastly, solve C. Because you know current, you can use I=V/R. so V=0.13325*6=0.7995V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.