A conducting square loop with side lengths of L is initially in a magnetic field
ID: 2033958 • Letter: A
Question
A conducting square loop with side lengths of L is initially in a magnetic field with a strength of 0.5 T directed out of the page as shown in the diagram below. The field strength changes to a value of B during 0.5 seconds.
a) What is the change in flux? Assign a value to L (0.25 m) and B (2.0 T)
b) What is the induced emf (4 points)?
c) If the total resistance of the loop is R, what is the current in the loop? Assign a value for R (10 ?)
d) What is the direction of the current through the resistor?
Explanation / Answer
here,
initial magnetic feild , B0 = 0.5 T
t = 0.5 s
a)
the change in flux , dphi = dB * area
dphi = L^2 * (B - B0) = 0.25^2 * (2 - 0.5) T.m^2
dphi = 0.094 T.m^2
b)
the induced EMF = dphi /dt = 0.19 V
c)
the current in the loop , I = V /R
I = 0.019 A
d)
as the magnetic flux is increasing in the loop
usinh lenz's law
the indued current is so that the magnetic fluz is decreased
so,
the induced current is CLOCKWISE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.