Two identical steel balls, each of mass 4.1 kg, are suspended from strings of le
ID: 1445766 • Letter: T
Question
Two identical steel balls, each of mass 4.1 kg, are suspended from strings of length 37 cm so that they touch when in their equilibrium position. We pull one of the balls back until its string makes an angle theta = 61o with the vertical and let it go. It collides elastically with the other ball. How high will the other ball rise above its starting point? Answer:19 cm
Suppose that instead of steel balls we use putty balls. They will collide inelastically and remain stuck together after the collision. How high will the balls rise after the collision?
Explanation / Answer
here h = l(1-costheta)
h = 37(1-cos61)
h = 37(1-0.485) = 19.05 cm
here h does not depends on the mass and type of collision
so that it will raise by 19 cm only
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.