A mass m 1 = 5.7 kg rests on a frictionless table and connected by a massless st
ID: 1445889 • Letter: A
Question
A mass m1 = 5.7 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string to another mass m2 = 5.3 kg. A force of magnitude F = 33 N pulls m1 to the left a distance d = 0.81 m.
1)How much work is done by the force F on the two block system?
___________J
2)How much work is done by the normal force on m1 and m2?
______________J
3)What is the final speed of the two blocks?
_______________m/s
4)How much work is done by the tension (in-between the blocks) on block m2?
_____________J
5)What is the tension in the string?
_______________N
7)What is the NET work done on m1?
___________________J
Explanation / Answer
1 . w = F.d = 33*0.81 = 26.73 J
2 ) 0 because it is perpendicular to velocity or motion
3) find the tension first
F= m1*a
F -T = m1a
T = m2*a
from 1 & 2 we got
a = F/ ( m1+m2) = 33/ ( 5.7+5.3) = 3 m/s^2
T= m2*a = 5.3*3 = 15.9
wotk by tension = 15.9*0.81 = 12.87 J
5 ) T= 15.9 N
6) net work = (F-T)*d = (33-15.9) *0.81 = 13.85 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.