An object with a mass of m = 4.50 kg is attached to the free end of a light stri
ID: 1445930 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
The net force on the mass is
Fnet = ma = 4.5kg * a = mg - T = 4.5kg * 9.8m/s² - T = 44.1N - T
so T = 44.1 - 4.5a
torque = F*r = (44.1 - 4.5a) * 0.255m = 11.245 - 1.3147a
but also = I = ½mr² * a/r = ½ * 4.5kg * 0.255m * a = 0.573a
Since = , 11.245 - 1.317a = 0.573a
11.245 = 1.89a
a = 5.95m/s² acceleration
tension T =44.1 - 4.5 * 5.95 = 17.325 N tension
v² = u² + 2as = 0 + 2 * 5.95m/s² * 6.60m = 65.3 m²/s²
v = 8.86 m/s velocity
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.