Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object was moving at 10 m/sec; then a force was applied for 10 sec and the fi

ID: 1623957 • Letter: A

Question

An object was moving at 10 m/sec; then a force was applied for 10 sec and the final velocity was 60m/sec. The acceleration was: a) 5m/sec^2 (b) 25 m/sec^2 (c) 40 m/sec^2 (d) 100 m/sec^2 An escalator has a velocity of 3.0 m/s at an angle of 60 degree above the horizontal. The vertical component of its velocity is a) 1.5 m/s b) 1.8 m/s c) 2.6 m/s d) 3.5 m/s The weight of an object is a) the quantity of matter it contains. b) is the force with which it is attracted to the earth. c) is basically the same quantity as its mass but expressed in different units d) is the same from planet to planet Vector A points north, and vector B points East. The resultant vector R = A - B points (a) north of east (b) south of east (c) north of west (d) south of west

Explanation / Answer

6. Given : initial velocity (u)= 10 m/s

Final velocity (v)= 60 m/s

Time = 10 s

Have to find : acceleration

a = (v-u)/t = (60-10)/10 = 5 m/s2

(a) is the correct option

7. (c) is the correct option

vertical component v= 3× sin60° = 2.59~ 2.6 m/s

8.(b)

Weight of an object is the force with which it is attracted to the earth.

W = m× g N

9.(c) North of west

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote