An object of mass m_1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m_2 = 3.50 kg with
ID: 1593731 • Letter: A
Question
An object of mass m_1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m_2 = 3.50 kg with String 1 of length l = 0.500 m. The combination is swung in a vertical circular path on a second string, String 2, of length f = 0.500 m. During the motion, the two strings are collinear at all times as shown in the figure. At the top of its motion, m_2 is traveling at v = 4.70 m/s. What is the tension in String 1 at this instant? Does the mass of m_2 affect the force needed to make mi travel in a circle? What is the tension in String 2 at this instant? N Which string will break first if the combination is rotated faster and faster?Explanation / Answer
w = v / r = 4.70 / 0.5 = 9.4 rad/s
using Fnet = ma on m1 :
T1 + m1g = m1 (w^2 r )
T1 + (4 x 9.81) = 4 ( 9.4^2 * (0.5 + 0.5))
T1 + 39.24 = 353.44
T1 = 314.2 N ......Ans
b) on m2:
T2 + m2g - T1 = m2 ( w^2 r)
T2 + (3.50 x 9.81) - 314.2 = 3.50 ( 9.4^2 * 0.5)
T2 - 279.86 = 154.63
T2 = 434.49
c) as we can see T2 > T1
so string 2 will break first
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.