An object of mass m=2ks is attached to a wall by a spring with spring constant k
ID: 2261718 • Letter: A
Question
An object of mass m=2ks is attached to a wall by a spring with spring constant k=12N/m at relaxed position x0. The static friction coefficient between the block and the floor is 0.6 and the the kinetic friction coefficient is 0.3.
We compress the spring by x1=1m and when we release it the mass starts moving.
What is the distance from the point x1 to the point where the block comes to a stop again?
Whats the travel time between x1 and the point where the block comes to a stop again?
*********************************************
I CANNOT REMOVE THE FOLLOWING BUT IT'S NOT PART OF THE PROBLEM.
Explanation / Answer
by energy conservation,
.5*12*1*1=(0.3*2*9.81*x) + 0.5*12*((x-1)^2)
hence on solving we get, x= 1.019(from compressed position)
now,acceleration=.3*9.81 + 6*x (since a=f/m)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.