An object undergoes simple harmonic motion along an x axis with a period of 0.70
ID: 1470546 • Letter: A
Question
An object undergoes simple harmonic motion along an x axis with a period of 0.70 s and amplitude of 27 mm . Its position is x = 18 mm when t = 0.
Equation of motion is x(t)=Asin(t+i)
Part A:
Determine the value for A in the equation of motion. Suppose that A>0.
Part B:
Determine value for in the equation of motion. Suppose that >0.
Part C:
Determine all the possible values of i in the equation of motion. Suppose that <i
If there is more than one answer enter your answers in ascending order separated by commas.
Explanation / Answer
A) amplitude A = 27 mm = 0.027 m
B) w = 2*pi/T = 2*3.142/0.7 = 8.977 rad/s
C) at t = 0
x(0) = A*sin(wt+phi)
18 mm = 27 mm*sin(phi)
sin(phi) = 18/27 = 0.667
phi = 0.729 rad or 41.835 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.