A small lightbulb is 1.02 m from a screen. Part A If you have a convex lens with
ID: 1446110 • Letter: A
Question
A small lightbulb is 1.02 m from a screen.
Part A
If you have a convex lens with 17 cm focal length, where are the two lens locations that will project an image of the lightbulb onto the screen?
Express your answers using two significant figures separated by a comma.
Part B
What’s the magnification in the first case (smaller distance from the lightbulb)?
Express your answer using two significant figures.
M =
Part C
What’s the magnification in the second case (larger distance from the lightbulb)?
Express your answer using two significant figures.
M =
between the lightbulb and the screen at d1, d2 =Explanation / Answer
By lens formula
1/u. + 1/v . = 1/f
let the lens location be at x cm from lightsource,
u = -x , v = 102-x
-1/x. + 1/(102-x) = 1/17
{2x -102}×17. = x(102-x)
34x - 1734 = 102x - x^2
x^2 -68x -1734 =0
x = -20 cm ,88cm
these x distance are from lightbulb
hence lens is 132cm from sceen or 14 cm from screen
PartB) magnification in case 1 =132/20 =6.6
PartC)
Magnification in case 2 = -14/88 = -0.16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.