Consider the following inelastic collision. Two lumps of matter are moving direc
ID: 1447898 • Letter: C
Question
Consider the following inelastic collision. Two lumps of matter are moving directly toward each other. Each lump has a mass of 0.500 kg, and is moving at a speed of 0.930c. The two lumps collide and stick together. Answer the following questions, keeping in mind that relativistic effects cannot be neglected in this case. What is the final speed, in terms of c, of the combined lump? What is the final mass of the combined lump immediately after the collision, assuming that there has not yet been significant energy loss due to radiation or fragmentation?
Explanation / Answer
1. from classical momentum of the lump is Pc = mv
Pc = 0.5 * 0.930 *3e8
Pc = 1.395*10^8 m/s
-----------------------------
Relativistic momentum of the lump
Pr = mv/Gamma
here gamma Y = 1/sqrt(1 - v^2/c^2)
Y = 1/(1- 0.93^2) = 7.4
so
Pr = 1.395 *10^8 / 7.4
Pr = 1.87 *10^7 m/s
-----------------------------
using addiction of velocities
Vc = (u+v)/(1+ UV/c^2)
Vc = (0.930+ 0.930)/(1 + 0.930^2)
Vc = 0.997 C
--------------------------------
Mtotal = gamma (M1 +M2)
Mtotal = (0.5 + 0.5)/sqrt(1 - 0.997^2)
Mtotal = 13 kgs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.