Consider a circular roller coaster loop of radius 12.2 m. You already know that
ID: 1448158 • Letter: C
Question
Consider a circular roller coaster loop of radius 12.2 m. You already know that if the car starts from a height of 2.5 r at rest, the normal force acting on the car at the top will vanish. Now assume the car starts from a level track, a height of 12.2 m above the ground. The track first guides the car to ground level and then into the loop. At which initial speed must the car move on the elevated track (height 12.2 m) such that it still has the required speed at the top of the loop for the normal force to vanish?
Explanation / Answer
Vb² = 2g(2.5r) = 5gr
5gr = Vi² + 2gr Vi² = 3gr Vi = [3gr] = 18.938 = 19 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.