A 2.25 kg wooden block of mass M rests on a table over a large hole. A 10 gram b
ID: 1448980 • Letter: A
Question
A 2.25 kg wooden block of mass M rests on a table over a large hole. A 10 gram bullet is fired with an initial speed vi is fired upward into the bottom of the block. The bullet passes through the block and emerges with a speed 0.2vi. As a result of impact, the block rises into the air to a maximum height of 18 cm. Assume the bullet makes a perfect hole through the block (i.e., the block does not lose mass) and that “upward” is the +y- direction. a) Find the initial speed of the bullet. b) Find the impulse vector on the bullet. c) The bullet took t = 2 ms to pass through the block, find the average force vector on the block.
Explanation / Answer
a) block rise to maximum height of 18cm Or 0.18 m.
using energy conservation to find speed just after impact.
m gh = m v^2 /2
v = sqrt(2gh) = sqrt( 2 x 9.8 x 0.18) = 1.88 m/s
Using momentum conservatin for block-bullet system,
0.010 x vi + 2.25 x 0 = 0.010 x 0.2vi + 2.25 x 1.88
vi = 528.75 m/s
b) Impulse = change in momentum
= m (vf - vi) = m (0.2vi - vi) = - 0.8 m vi
= - 0.010 x 0.8 x 528.75 = - 4.23 kg m/s
(negative sign indicates that impulse is vertically downwards)
c) imnpulse = F x delta t
- 4.23 = F x 2 x 10^-3
F = 2115 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.