A 2.14 kg object is subjected to three forces that give it an acceleration, whic
ID: 2193906 • Letter: A
Question
A 2.14 kg object is subjected to three forces that give it an acceleration, which has x- and y-components of -7.07 m/s2 and 6.69 m/s2, respectively. The x- and y-components of Force 1 are 31.7 N and 16.9 N, respectively, while the x- and y-components of Force 2 are -12.5 N and 8.3 N, respectively. What is the x-component of Force 3? AND what is the Y component of Force 3, so X AND Y.Explanation / Answer
a = -7.07i + 6.69j F1 = 31.7i + 16.9j F2 = -12.5i + 8.3j F3 = Xi + Yj =>(31.7-12.5+X)/2.14 = -7.07 =>X = -34.3298 N......x-component of Force 3 (16.9+8.3+Y)/2.14 = 6.69 =>Y = -10.8834 N......y-component of Force 3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.