A 2.00kg object is attached to a spring. The force constant of the spring is 20.
ID: 1643433 • Letter: A
Question
A 2.00kg object is attached to a spring. The force constant of the spring is 20.0 N/m. The object is displaced 0.0500m from the equilibrium position. After release, the object exhibits SHM. Determine:
A) Period of the motion: ANS (2.81 s)
B) Total energy of the system: ANS (0.0250 J)
C) Object’s speed when it is 0.0100 meter from equilibrium: ANS (0.154 m/s)
Physics 1 College level. Please show all work and formula used and that the answer mathes the one given. Thanks!
Explanation / Answer
Given that
mass m=2 kg
spring constant K=20 N/m
amplitude A=0.05 m
now we find the time period of the motion
time period T=2*3.14[m/k]^1/2
=6.28*[2/20]^1/2
=1.99 sec
now we find the total energy of the system
total energy =1/2*k*A^2=1/2*20*0.05^2=0.025 J
now we find the speed
speed V=(20/2)^1/2*(0.05^2-0.01^2]^1/2
=3.2*0.049
=0.154 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.