A 2.00 m -long, 530 g rope pulls a 9.00 kg block of ice across a horizontal, fri
ID: 1359999 • Letter: A
Question
A 2.00 m -long, 530 g rope pulls a 9.00 kg block of ice across a horizontal, frictionless surface. The block accelerates at 1.50 m/s2 . How much force pulls forward on (a) the ice, (b) the rope?
Part A
Express your answer with the appropriate units.
Part B
Express your answer with the appropriate units.
A 2.00 m -long, 530 g rope pulls a 9.00 kg block of ice across a horizontal, frictionless surface. The block accelerates at 1.50 m/s2 . How much force pulls forward on (a) the ice, (b) the rope?
Part A
Express your answer with the appropriate units.
Part B
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
the force on the rope=the t=otal force acting on the system=(m1+m2)a=(0.53+9.00)(1.50)=9.53(1.5)=14.295N=14.30N
the force on ice =9.00(1.5)=13.5N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.