A 2.0-kg piece of wood slides on the surface shown in Fig. P7.47. The curved sid
ID: 2308662 • Letter: A
Question
A 2.0-kg piece of wood slides on the surface shown in Fig. P7.47. The curved sides are perfectly smooth, but the rough horizontal bottom is 30 m long and has a kinetic friction coefficient of 0.20 with the wood. The piece of wood starts from rest 4.0 m above the rough bottom. (a) Where will this wood eventually come to rest? (b) For the motion from the initial release until the piece of wood comes to rest, what is the total amount of work done by friction?
Please show work step by step, thank you!
Figure P7.47 Wood Rough bottomExplanation / Answer
GPE = m g h = 2.0 * 9.8 * 4 = 78.4 J [total mechanical energy ]
friction force = (muk x Normal force) = 0.20 m g
= 0.20 * 2.0 * 9.8 = 3.92 N
3.92 * d = 78.4
d = 20 m
--------------------------------------------------
Total amount of friction work must equal block's total ME
= m g h = 2.0 * 9.8 * 4 = 78.4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.