A 2.00kg object is attached to a spring. The force constant of the spring is 20.
ID: 1643364 • Letter: A
Question
A 2.00kg object is attached to a spring. The force constant of the spring is 20.0 N/m. The object is displaced 0.0500m from the equilibrium position. After release, the object exhibits SHM. Determine the following:
A) Period of the motion: ANS (2.81 s)
B) Total energy of the system (0.0250 J)
C) Object’s speed when it is 0.0100 meter from equilibrium (0.154 m/s)
Homework Physics 1 College level.
Please show all work and diagram as I already have the answers Thanks!
Explanation / Answer
A)We know that, time period in SHM is given by
T = 2 pi sqrt(m/k)
T = 2 x 3.14 x sqrt(2/20) = 1.99 s
Hence, T = 1.99 s
B)Total energy would be:
E = 1/2 k A^2
E = 0.5 x 20 x 0.05^2 = 0.025 J
Hence, E = 0.025 J
C)speed at 0.01 from equilibrum will be:
v = (2 pi/T)sqrt [A^2 - x^2]
v = [2 x 3.14/1.99] sqrt (0.05^2 - 0.01^2) = 0.154 m/s
Hence, v = 0.154 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.