Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.00kg object is attached to a spring. The force constant of the spring is 20.

ID: 1643494 • Letter: A

Question

A 2.00kg object is attached to a spring. The force constant of the spring is 20.0 N/m. The object is displaced 0.0500m from the equilibrium position. After release, the object exhibits SHM. Determine:

A) Period of the motion: ANS (1.98s)

B) Total energy of the system: ANS (0.0250 J) PLEASE EXPLAIN THIS ONE WELL!

C) Object’s speed when it is 0.0100 meter from equilibrium: ANS (0.154 m/s) PLEASE EXPLAIN THIS ONE WELL!

Physics 1 College level. Please show all work and formula used and that the answer mathes the one given. Thanks!

Explanation / Answer

(A) m = 2 kg

k = 20 N/m

T = 2pi sqrt( m / k )

= 1.99 sec

(b) A = 0.05 m

Total energy = k A^2 / 2 = (20)(0.05^2) / 2

= 0.025 J


(c) total energy = k x^2 /2 + m v^2 /2

0.025 = (20)(0.01^2 / 2) + 2 v^2 /2

v = 0.155 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote