A 2.121 gram sample containing an unknown amount of arsenic trichloride and the
ID: 917027 • Letter: A
Question
A 2.121 gram sample containing an unknown amount of arsenic trichloride and the rest inerts was dissolved into a NaHCO3 and HCl aqueous solution. To this solution was added 1.740 grams of KI and 50.00 mL of a 0.00900 M KIO3 solution. The excess I3– was titrated with 50.00 mL of a 0.02000 M Na2S2O3 solution. What was the mass percent of arsenic trichloride in the original sample?A 2.121 gram sample containing an unknown amount of arsenic trichloride and the rest inerts was dissolved into a NaHCO3 and HCl aqueous solution. To this solution was added 1.740 grams of KI and 50.00 mL of a 0.00900 M KIO3 solution. The excess I3– was titrated with 50.00 mL of a 0.02000 M Na2S2O3 solution. What was the mass percent of arsenic trichloride in the original sample?
Explanation / Answer
moles of KIO3 = 0.009 M x 0.05 L = 4.5 x 10^-4 mols
1 mole of IO3- reacts to form 3 moles of I2
So, initial moles of I2 = 3 x 4.5 x 10^-3 = 1.35 x 10^-3 mols
moles of Na2S2O3 used = 0.02 M x 0.05 L = 1 x 10^-3 mols
2 moles of Na2S2O3 reacts with 1 mole of I2
so, moles of excess I2 = 1 x 10^-3/2 = 0.5 x 10^-3 moles
Now, moles of I2 reacted with AsCl3 = 1.35 x 10^-3 - 0.5 x 10^-3 = 8.5 x 10^-4 mols
1 mole of AsCl3 reacts with 1 mole of I2
moles of AsCl3 = 8.5 x 10^-4 mols
mass of AsCl3 reacted = 8.5 x 10^-4 x 181.28 = 0.154 g
mass percent of AsCl3 = (0.154/2.121) x 100 = 7.26%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.