Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the magnitude and direction of the magnetic force on the Wire due to the

ID: 1450315 • Letter: W

Question

What is the magnitude and direction of the magnetic force on the Wire due to the Wire I above? Assume parallel wires 30 m long and 2.0 cm apart, causing the same direction currents. I_i = 100 A and I_2 = 30 A. as shown in figure below. (Ignore gravity The magnetic field (in milliTesla) through a loop with area 0.10 m; and 10 turns is made to vary according to the relation: B(t) = 4.Ot^2 - 2.0. where t is in seconds. Assuming the magnetic field is perpendicular to the surface of the loop. What is the magnitude of voltage induced in the loop at t = 1.0s? 23 mV 18mV 12mV 8.0 mV 2.0 mV A resistance of 42 Ohm. a capacitor of capacitive reactance 25 Ohm and inductor of inductive reactance 25 Ohm are connected in series to a 170-V (peak voltage). 60 Hz power source What is the peak current in this circuit? 1.0 A 2.0 4.0 A 8.0 A 10 A

Explanation / Answer

4. from lenz law , option C:

---------------------------------------------
5. magnetic force between parallel wires is given by F = uo i1i2L/2pi d

F = 4*3.1*10^-7 * 100*30* 30/(2 *3.14 * 0.02)

F = 0.9 N upWard

option B

------------------------------
6.

B = 4t^2 -2

dB/dt = 8t

at time t = 1s, B = 8* 1 = Tesla

induced emf e = NA dB/dt

emf e = 10 * 0.1 * 8/1

emf e = 8 V olts

option D

----------------------------

Impedence Z^2 = R^2 + (XL-Xc)^2

Z^2 = (42^2 + (25 -25)^2

Z = 42 ohms

peak Curent I = V/Z = 170/42 = 4.04 Amps

option C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote