A circular loop of wire with radius 0.0250 m and resistance 0.400 is in a region
ID: 1452110 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with radius 0.0250 m and resistance 0.400 is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure(Figure 1). The magnetic field is directed into the plane of the figure. At t = 0, B = 0. The magnetic field then begins increasing, with B(t)=( 0.340 T/s3 ) t3 .
Part A
What is the current in the loop
(magnitude) at the instant when 1.44 T ?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
A circular loop of wire with radius 0.0250 m and resistance 0.400 is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure(Figure 1). The magnetic field is directed into the plane of the figure. At t = 0, B = 0. The magnetic field then begins increasing, with B(t)=( 0.340 T/s3 ) t3 .
Part A
What is the current in the loop
(magnitude) at the instant when 1.44 T ?
Express your answer with the appropriate units.
I =SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Explanation / Answer
the induced emf is
= - dB / dt
where, B = A B = r2 [ ( 0.340 T/s3 ) t3 ]
then
= - dB / dt = -d{ r2 [ ( 0.340 T/s3 ) t3 ] } / dt = - ( 0.680 T/s3 ) r2 t2
Hence, the current is
i = / [ ( 0.680 T/s3 ) r2 t2 ]
when t=1.44
i = [ ( 0.680 T/s3 ) r2 t2 ] / R
i = [ ( 0.680 T/s3 ) ( 0.0250 m )2 ( 1.44 s)2 ] / ( 0.400 is )
i = 0.0069 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.