As an admirer of Thomas Young, you perform a double-slit experiment in his honor
ID: 1453955 • Letter: A
Question
As an admirer of Thomas Young, you perform a double-slit experiment in his honor. You set your slits 1.17 mm apart and position your screen 3.65 m from the slits. While Young had to struggle to achieve a monochromatic light beam of sufficient intensity, you simply turn on a laser with a wavelength of 645 nm How far on the screen are the first bright fringe and the second dark fringe from the central bright fringe? Express your answers in millimeters. First bright fringe Number Second dark fringe Number mimExplanation / Answer
Here,
slit seperation , d = 1.17 mm
screen distance , D = 3.65 m
wavelength = 645 nm
for the first bright fringe
m = 1
position of first bright fringe = wavelength * D/d
position of first bright fringe = 3.65 * 645 * 10^-9/(1.17 *10^-3)
position of first bright fringe = 2.012 *10^-3 m
the position of first bright fringe is 2.012 *10^-3 m = 2.012 mm
Now , for the second dark fringe
m = 1.5
position of second dark fringe = 1.5 * wavelength * D/d
position of second dark fringe = 1.5 * 3.65 * 645 * 10^-9/(1.17 *10^-3)
position of second dark fringe = 3.02 *10^-3 m
the position of second dark fringe is 3.02 mm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.