As a way of determining the inductance of a coil used in a research project, a s
ID: 1727593 • Letter: A
Question
As a way of determining the inductance of a coil used in a research project, a student first connects the coil to a 11.5 V battery and mea- sures a current of 0.806 A. The student then connects the coil to a 36.4 V(rms), 39.3 Hz generator and measures an rms current of 0.442 A. What is the inductance? Answer in units of H. As a way of determining the inductance of a coil used in a research project, a student first connects the coil to a 11.5 V battery and mea- sures a current of 0.806 A. The student then connects the coil to a 36.4 V(rms), 39.3 Hz generator and measures an rms current of 0.442 A. What is the inductance? Answer in units of H.Explanation / Answer
Resistance of coil = V/I = 11.5 /0.806 = 14.268 ohms . total impedance of coil = V / I = 36.4 / 0.442 = 82.353 ohms . impedance also equals ... . Z2 = R2 + (2fL)2 where you are asked to find L . 82.3532 = 14.2682 + (2 * 39.3 * L)2 . 6578.4 = 60974 L2 . L = 0.328 H . L = 0.328 HRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.