A particle of charge +23 uC and mass 1.3x10^ -16 kg moves at a speed of 2000 m/s
ID: 1454523 • Letter: A
Question
A particle of charge +23 uC and mass 1.3x10^ -16 kg moves at a speed of 2000 m/s and is velocity vector lies in the x-y plane. There is a magnetic field of magnitude 0.88 T along the +z direction. The magnetic force on the particle causes the particle to move in a circle that lies in the x-y plane. (a) Find the radius of this circle (b) Find the period of the motion (c) if the particle is moving in the -x direction at t=0, is the circular motion clockwise or is it counterclockwise as views from the x-y plane, i.e., looking down from the +z axis? Include a diagram of the situation.
Explanation / Answer
a) radius of the circle is r = (m*v)/(q*B)
m is the mass of the particle
v is the speed of the particle
q is the charge of the particle
B is the magnetic field
r = (1.3*10^-16*2000)/(23*10^-6*0.88) = 1.28*10^-8 T
b) period T = 2*pi*r/v = (2*3.142*1.28*10^-8)/(2000) = 4.02*10^-11 sec
c) counterclockwise direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.