A particle of charge +3.0 x 10-8 is in a unifrom electric field directed to the
ID: 1707029 • Letter: A
Question
A particle of charge +3.0 x 10-8 is in a unifrom electric field directed to the left. It is released from rest and moves a distance of 5.0 cm and its kinetic energy is increased by +4.5 x -4 J.a) What is the work fone by the electric force?______________ units?_____________
b) What is the magnitude of the electric field? _______________units?____________
c)What is the electric potential of the starting point relative to the endpoint of the path____________? units?________________
Use symbols for the units.
Explanation / Answer
a) Work done = -change in PE= change in KE = 4.5 x 10^-4 J b) delta V=delta PE/q delta V= -Ed -Ed = delta PE/q E=-delta PE/qd = 300000 N/C c) V1=Ed = (300000)(.05) = 15000 V V2 = Ed = (300000)(0) = 0 V Starting point is 15000 V more than at end of path
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.