Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle of charge +5 mu C (microCoulombs) is traveling at 5 times 10^5 m/sec

ID: 1539005 • Letter: A

Question

A particle of charge +5 mu C (microCoulombs) is traveling at 5 times 10^5 m/sec at 35 degree through a magnetic field of strength 03T(Tesla). What Force would result? A charged particle mass 3 mg traveling at 5 times 10^5 m/sec strikes the Earth's magnetic field at the North Pole, value 1 times 10^-4 Tesla. The particle has charge 15 mu C. What is the radius of its orbit in these conditions? A magnetic field passes through a stationary wire loop and its magnitude changes in time according to the graph in the drawing. The direction of the field remains constant. There are three equal time intervals indicated in the graph: 0 - 4.0 s, 4.0 - 8.0 s, and 8.0 - 12.0 s. The loop consists of 52 turns of wire and has an area of 0.11 m^2. The magnetic field is oriented parallel to the normal to the loop. A Magneto Hydrodynamic generator has a conducting fluid flowing a 200 m/sec through a perpendicular of 0.37 T he tube of 4 cm, and has connected to magnetic field either side of the tube. How much EMF (element) would this arrangement produce in Induced voltage?

Explanation / Answer

b) F = qvBsin(Theta)

F = 5*10^-6*5*10^5*0.3*sin(35)

F = 0.43 N

(c) centripetal force = magnetic force

mv^2/r = qvB

r = mv/qB = 3*10^-6*5*10^5/(10^-4*15*10^-6)

r = 10^9 m

5) V = -NAdB/dt

A = 0.11 m^2, N = 52

0 -4 s

dB/dt = (0.3 -1.2)/(4-0) = -0.225 T/s

V = 52*0.11*0.225

V = 1.287 V


4 -8 s

dB/dt =0

V = 0

8 - 12 s

dB/dt = (0.9-0.3)/(12-8) = 0.15 T/s

V = 52*0.11*0.15

V = 0.858 V


b) V = BvL

V = 0.37*200*2*0.04

V = 5.92 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote