A 410-loop circular armature coil with a diameter of 8.0 cm rotates at 180 rev/s
ID: 1455070 • Letter: A
Question
A 410-loop circular armature coil with a diameter of 8.0 cm rotates at 180 rev/s in a uniform magnetic field of strength 0.60 T. What is the rms voltage output of the generator What would you do to the rotation frequency in order to double the rms voltage output To double the output voltage, you must increase by four times the rotation frequency. To double the output voltage, you must decrease by two times the rotation frequency. To double the output voltage, you must treble the rotation frequency. To double the output voltage, you must double the rotation frequency.Explanation / Answer
the equation for maximum voltage is
V_max = NBA w= 410(0.6)(pi ( 8*10^-2/2)^2)180 rev/s( 2 pi rad/ rev) = 1397.0658816 V
RMS voltage is
V_rms = V_max/sqrt 2 = 988 V
--------------------------------------------------
(2)
V_rms V_max
Hence to double V_rms must also be doubled.
' = 2
= 2* 180
= 360 rev/s
to double the output voltage you must double the rotation frequency
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.