The figure below shows a bar of mass m0.260 kg that can slide without friction o
ID: 1455244 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m0.260 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance ?-1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle = 27.00 with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 1.80 and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s 14.31Explanation / Answer
flux = vtlsin(theta)
emf = change in flux per unit time = vlsin(theta)
I = emf/R = vlsin(theta)/R
So magnatic force = gravitational force
=> ILXBcos(theta) = mgSin(theta)
=> vLsin(theta)*L*B*cos(theta)/R = mg sin(theta)
=> v = 0.26*9.81*1.8/(1.2*1.2*0.5*cos(27)) = 7.156 m/s Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.