A man with mass m 1 = 61 kg stands at the left end of a uniform boat with mass m
ID: 1455498 • Letter: A
Question
A man with mass m1 = 61 kg stands at the left end of a uniform boat with mass m2 = 167 kg and a length L = 2.6 m. Let the origin of our coordinate system be the man’s original location as shown in the drawing. Assume there is no friction or drag between the boat and water.
1)What is the location of the center of mass of the system?
_____________m
2)If the man now walks to the right edge of the boat, what is the location of the center of mass of the system?
___________m
3)After walking to the right edge of the boat, how far has the man moved from his original location? (What is his new location?)
____________________m
4)After the man walks to the right edge of the boat, what is the new location the center of the boat?
________________m
5)Now the man walks to the very center of the boat. At what location does the man end up?
_______________m
Explanation / Answer
mass,m1=61kg
mass, m2=167 kg
length of the boat, l=2.6 m
1)
c.m of the boat, m1=2.6/2=1.3 m
c.m of the syten,
c.m=(m1*x1+m2*x2)/(m1+m2)
c.m=0+167*1.3/(61+167
c.M=0.95 m
2)
same as part(1)
c.m=0.95 m
3)
distance moved by the man,
d=2*(0.95)
d=1.904 m
4)
new location of boat=1.904-1.3
=0.604 m
5)
distance moved by the boat=1.3-0.604
0.696 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.