A man walk into a branch of The Bank of Montreal in Calgary, on March 31, 2014.
ID: 2759442 • Letter: A
Question
A man walk into a branch of The Bank of Montreal in Calgary, on March 31, 2014. He deposits $10,000. The bank pays him interest on his deposit at a rate of 1.5% per year. On exactly the same day, in Montreal, a woman walks into a branch of the Bank of Montreal and borrows $10,000 to start a cookie-making business. The bank charges her 7.5% interest on her loan, which is to be repaid in exactly one year. Assuming that the deposit is not withdrawn, and the loan is not pre-paid, how much “net interest” will the bank earn on this transaction?
Explanation / Answer
Interest To be received from Customer against Borrowings=$10000*7.5%=$750
Interest to be paid to Customer on Deposit =$10000*1.5%=$150
Net interest earnings by Bank ($750-$150)=$600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.