A man walks along a straight path at a speed of 5 ft/s. A searchlight is located
ID: 2056447 • Letter: A
Question
A man walks along a straight path at a speed of 5 ft/s. A searchlight is located on the ground 6 ft from the path and is kept focused on the man. At what rate is the searchlight rotating when the man is 8 ft from the point on the path closest to the searchlight?
SOLUTION We draw the figure to the left and let x be the distance from the man to the point on the path closest to the searchlight. We let A be the angle between the beam of the searchlight and the perpendicular to the path.
We are given that dx/dt = 5 ft/s and are asked to find dA/dt when x = 8. The equation that relates x and A can be written from the figure:'
x/ _________ = tan A
x =__________ tan A
Differentiating each side with respect to t, we get
dx/dt = 6 ___________ * _________/________
so
dA/dt = 1/6 _____________ · dx/dt = 1/6 ______________ ·(5)
= ____________ cos(A)2
When x = 8, the length of the beam is 10, so cos(A) = 6/10 = ___________ and
dAdt = ___________ (____________ )^2 = ________________
The searchlight is rotating at a rate of _____________ rad/s.
Explanation / Answer
x/6ft = tan A
x = 6ft tan A
Differentiating each side with respect to t, we get
dx/dt = 6 * (1/cosA)2 * dA/dt
so
dA/dt = 1/6 * (cosA)2 · dx/dt = 1/6 * (cosA)2 * 5
= (0.833) * cos(A)2
When x = 8, the length of the beam is 10, so cos(A) = 6/10 = 0.6 and
dA/dt = (0.833) * (0.6)^2 = 0.29988
The searchlight is rotating at a rate of 0.29988 rad/s.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.