Two children pull a third child on a tricycle by means of two ropes tied to the
ID: 1457502 • Letter: T
Question
Two children pull a third child on a tricycle by means of two ropes tied to the handlebars. The combined inertia of the child and tricycle is 32 kg . One child pulls with a constant force of 92 N directed to the right of the straight-ahead direction at an angle of 45
a) If the second child pulls with a force of 80 N , at what angle to the left of the straight-ahead direction must he pull to make the tricycle move straight ahead?
b) With the second child pulling at the angle you calculated in part A, what is the acceleration of the tricycle?
c) What is the work done on the tricycle by the two ropes if the children pull constantly like this while the tricycle moves 2.0 m?
Explanation / Answer
total mass m=32 kg
F1=92 N with angle theta1=45 degrees
F2=80 N with angle theta2
a)
force along verticle line is,
F1*sin(thet1)=F2*sin(theta2)
92*sin(45)=80*sin(theta2)
====> theta2=54.41 degrees,
b)
let,
acceleration is a
force along horizontal line is,
m*a=F1*cos(thet1)+F2*cos(theta2)
32*a=92*cos(45)+80*cos(54.41)
===> a=3.5 m/sec^2
C)
workdone W=F.s
=m*a*s
=32*3.5*2
=224 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.