A 60.0 kg astronaut is on a space walk away from the international space station
ID: 1457909 • Letter: A
Question
A 60.0 kg astronaut is on a space walk away from the international space station when her tether line breaks. She is able to throw her 10.0 kg auxiliary oxygen tank away from the station with a speed of 12.0 m/s to propel herself back to the station. (Believe it or not, her primary tanks stop working at the same time!) Assuming that she starts from rest (relative to the station), determine the maximum distance she can be from the station when the line breaks and still return within 60.0 s (the amount of time she can hold her breath).
Explanation / Answer
here momentum remain conserve
m1v1 = m2v2
10 * 12 = 60 *v
v = 2 m/s
here given time = 60s
max distanc = v *t
d = 60 *2 = 120 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.