A mass of 9 kg is placed on a horizontal frictionless surface and attached to a
ID: 1457957 • Letter: A
Question
A mass of 9 kg is placed on a horizontal frictionless surface and attached to a spring. The mass is compressed 0.69 meters on the spring from equilibrium and held still. It is then released and it travels across the horizontal surface, around a frictionless quarter circular ramp, and it is launched into the air vertically and reaches a maximum height of 6 meters above the ground. The same mass is then attached to the same spring and hung vertically from a ceiling. How far does the spring stretch before the acceleration is zero, in centimeters
Explanation / Answer
energy remain conserve
apply from spring PE to maximum height
at maximum height here is no velocity so there is only PE
1/2 * kx^2 = mgh
k = 2mgh/x^2
k = 2 * 9 * 9.8 * 6 / 0.69^2
k = 2223.06 N/m
now acceleration = 0 means all forces sum is zero
Fspring = Fgravity
kx = mg
x = mg/k
x = 3.9675 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.