A mass of 14.22g of (NH4)2SO4 (molar mass = 132.06g/mol) is dissolved in water.
ID: 959726 • Letter: A
Question
A mass of 14.22g of (NH4)2SO4 (molar mass = 132.06g/mol) is dissolved in water. After the solution is heated, 30.19g of Al2(SO4)3•18H2O (molar mass = 666.36g/mol) is added. calculate the theoretical yield of the resulting alum. Hint: This is a limiting reactant problem. A mass of 14.22g of (NH4)2SO4 (molar mass = 132.06g/mol) is dissolved in water. After the solution is heated, 30.19g of Al2(SO4)3•18H2O (molar mass = 666.36g/mol) is added. calculate the theoretical yield of the resulting alum. Hint: This is a limiting reactant problem.Explanation / Answer
(NH4)2SO4 + Al2(SO4)3•18H2O --------> (NH4)2SO4.Al2(SO4)3.18H2O
no of moles of (NH4)2SO4 = w/G.M.Wt
= 14.22/132.06 = 0.1076 moles
no of moles of Al2(SO4)3•18H2O = W/G.M.Wt
= 30.19/666.36 =0.0453 moles
from the balanced equation 1 mole of (NH4)2SO4 react with 1 moles of Al2(SO4)3•18H2O
limiting reagent is Al2(SO4)3•18H2O
1 mole of Al2(SO4)3•18H2O react with (NH4)2SO4 to form 1 mole of (NH4)2SO4.Al2(SO4)3.18H2O
0.0453 moles of Al2(SO4)3•18H2O react with (NH4)2SO4 to form 0.0453 mole of (NH4)2SO4.Al2(SO4)3.18H2O
mass of (NH4)2SO4.Al2(SO4)3.18H2O = no of moles * molar mass
= 0.0453*798.42 = 36.16 gm
the theoretical yield of the resulting alum is 36.16 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.