A mass of 155 grams is attached to an undamped spring, causing it to stretch 14.
ID: 1440639 • Letter: A
Question
A mass of 155 grams is attached to an undamped spring, causing it to stretch 14.1 cm. Compute the spring constant k in grams/sec2, the natural frequency in Hertz (cycles/sec) and the point of critical damping in grams/sec. All answers must be entered as decimal numbers accurate to 3 significant figures. Remember the difference between frequency and circular frequency; circular frequency is measured in radians per second, where there are 2 radians per cycle. Use g=981cm/sec2 for the acceleration of gravity.
Asks for Spring Constant in g/sec^2,Natural Frequency in Hz and Critical Damping in g/sec
Explanation / Answer
equate the force
mg = kx
155*981 = k*14.1
k = 10784.042 g/s^2
frequency(v) = 1/2*pi ( sqrt(k/m))
v= 1/2*pi (sqrt(10784.042/155))
v = 1.327 s^-1
critical damping = mass* frequency
C = 155*1.327 = 205.76 gram/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.