A 510.0 g bird is flying horizontally at 2.30 m/s , not paying much attention, w
ID: 1458269 • Letter: A
Question
A 510.0 g bird is flying horizontally at 2.30 m/s , not paying much attention, when it suddenly flies into a stationary vertical bar, hitting it 25.0 cm below the top (the figure (Figure 1) ). The bar is uniform, 0.800 m long, has a mass of 1.80 kg , and is hinged at its base. The collision stuns the bird so that it just drops to the ground afterward (but soon recovers to fly happily away).
Part A
What is the angular velocity of the bar just after it is hit by the bird?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the angular velocity of the bar just as it reaches the ground?
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
= rad/sExplanation / Answer
mass of the bird m1=510 g
bird speed v=2.3 m/sec
bird hitting at h=25 cm below the top
length of the bar l=0.8 m
mass of the bar m2=1.8 kg
A)
by using conservation of angular mometum,
L_bird=L_rod
m1*(l-h)*v=I*w_rod
m1*(l-h)*v=1/3*m2*l^2*w
0.51*(0.8-0.25)*2.3=1/3*1.8*0.8^2*W_rod
====> w_rod=1.68 rad/sec
angular velocity of the rod just after it is hit by the bird is,
W_rod=1.68 rad/sec
B)
by conservation of energy,
1/2*I*W_rod^2 + m2*g*(l/2) = 1/2*I*W'^2
1/2*(1/3*m2*l^2)*W_rod^2) + m2*g*l/2 = 1/2*(1/3*m2*l^2)*W'^2
(1/3*l*W_rod^2) + g = (1/3*l)*W'^2
(W_rod^2) + 3*g/l = W'^2
W'=sqrt((W_rod^2) + 3*g/l)
w'=sqrt(1.68^2+3*9.8/0.8)
w'=6.29 rad/sec
angular velocity of the bar just as it reaches the ground is,
w'=6.29 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.