A 44.4-kg girl is standing on a 155-kg plank. Both originally at rest on a froze
ID: 1460785 • Letter: A
Question
A 44.4-kg girl is standing on a 155-kg plank. Both originally at rest on a frozen lake that constitutes a frictionless, flat surface. The girl begins to walk along the plank at a constant velocity of 1.60 m/s relative to the plank. (a) What is the velocity of the plank relative to the ice surface? Your response differs from the correct answer by more than 100%.i m/s (b) What is the girls velocity relative to the ice surface? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations] rn/sExplanation / Answer
mg = 44.4 kg, mp = 15kg, vgp = 1.6 i
vgi = vgp -vpi
mg* vgi = mp* vpi
mg (vgp -vpi) = mp *vpi
mg *vgp = mg *vpi +mp* vpi
vpi = mg *vgp/(mg +mp)
vpi = (44.4*1.6i)/(44.4+155)
vpi= 0.356i m/s
(b) vgi = vgp - vpi
vgi = 1.6 - 0.356 = 1.244 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.