Humid air breaks down (its molecules become ionized) in a sufficiently strong el
ID: 1460884 • Letter: H
Question
Humid air breaks down (its molecules become ionized) in a sufficiently strong electric field. Assume such an electric field has a strength of 1.6 ? 106 N/C. What is the magnitude of the electrostatic force on the following particles due to this field?
a) an electron
b) an ion with a single electron missing.
Humid air breaks down (its molecules become ionized) in a sufficiently strong electric field. Assume such an electric field has a strength of 1.6 × 106 N/C. what is the magnitude of the electrostatic force on the following particles due to this field? (a) an electron (b) an ion with a single electron missingExplanation / Answer
E =1.6x10^6 N/C, e =1.6x10^-19 X
(a) F = qE = (1.6x10-19)(1.6x106)
F =2.56x10-13 N
(b) 1electron missing means it have +e positive charge
F = qE = (1.6x10-19)(1.6x106)
F =2.56x10-13 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.