A toy gun uses a spring to project a 5.30-g soft rubber ball. The spring is orig
ID: 1461367 • Letter: A
Question
A toy gun uses a spring to project a 5.30-g soft rubber ball. The spring is originally compressed by 5.00 cm and has a force constant of 8.0 N/m. When the gun is fired, the ball moves 15.0cm through the barrel of the cannon that is inclined at an angle of 30 degree, and the barrel exerts a constant friction force of 0.0320 N on the ball. (a) With what speed does the projectile leave the barrel of the cannon? (b) At what point from the start does the ball have maximum speed? (c) What is this maximum speed with in the barrel?Explanation / Answer
use the law of conservtion of energy as
KE = EPE - Workmdue to friction
so
0.5 mv^2 = 0.5 kx^2 - u mdg
0.5 * 5.3*10^-3 -3 * V^2 = 0.5 * 8 * 0.05^2 - 0.032 * 5.3 *10^-3 * 9.81 * 0.15
V = 6.62 m/s
-------------------------------------
b. Applying the balance force
Fs = F + mg sin theta
Kx = F + mg sin theta
x = 0.032 + 0.0053 * 9.81 * sin 30/100
x = 0.058cm
=----------------------------------------------
0.5 mv^2 = 0.5 kx^2 - u mdg
0.5 * 5.3*10^-3 -3 * Vmax^2 = 0.5 * 100 * 0.058^2 - 0.032 * 5.3 *10^-3 * 9.81 * 0.15
Vmx = 46 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.