A toy gun uses a spring with a force constant of 295 N/m to propel a 8.5-g steel
ID: 1567565 • Letter: A
Question
A toy gun uses a spring with a force constant of 295 N/m to propel a 8.5-g steel ball. Assuming the spring is compressed 7.8 cm and friction is negligible, answer the following questions: What is the magnitude of the force, in newtons, that is needed to compress the spring? Numeric: A numeric value is expected and not an expression. What is the maximum height, in meters, to which the ball can be shot? Numeric: A numeric value is expected and not an expression. h_max = What is the gun's maximum range, in meters, on level ground? Numeric: A numeric value is expected and not an expression. R_max = A 110-g toy car is propelled by a compressed spring that starts it moving. The car follows the curved track in the figure.Explanation / Answer
Given that
spring constant K=295 N/m
mass of the ball m=8.5*10^-3 kg
compressed string length x=7.8 cm
basing on the concept of the work energy and power
now we find the force act on the compressed string
force F=KX=295*7.8*10^-2=23.01 N
now we find the maximum height ball can be shot
mgHmax=1/2kx^2
8.5*10^-3*9.8*Hmax=1/2*295*(0.078)^2
0.0833Hmax=0.8974
maximum height Hmax=10.8 m
now we find the range the ball can reach
range R=2Hmax=2*10.8=21.6 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.