A patient in the hospital is receiving a saline solution through a needle in the
ID: 1461661 • Letter: A
Question
A patient in the hospital is receiving a saline solution through a needle in their arm. The needle is 2.30 cm long, horizontal, with one end in a vein in the arm, and the other end attached to a wide tube that extends down from the bag of solution, which hangs from a pole so that the fluid level is 90.0 cm above the needle. The inner radius of the needle is 0.200 mm. The top of the fluid is exposed to the atmosphere, and the flow rate of the fluid (which has a density of 1025 kg/m^3 and a viscosity of 0.00 10 Pa/s) through the needle is 0.200 L/h. What s the average gauge pressure inside the vein where the needle is? Use g = 9.8 m/s^2.Explanation / Answer
Pressure = density x hight x g
density = 1025kg/m3
hight =90cm
g= 9.8m/s2
pressure = 1025 x 0.9 x 9.8
=9040.5 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.