A patient in the hospital is receiving a saline solution through a needle in the
ID: 1463942 • Letter: A
Question
A patient in the hospital is receiving a saline solution through a needle in their arm. The needle is 2.50 cm long, horizontal, with one end in a vein in the arm, and the other end attached to a wide tube that extends down from the bag of solution, which hangs from a pole so that the fluid level is 95.0 cm above the needle. The inner radius of the needle is 0.250 mm. The top of the fluid is exposed to the atmosphere, and the flow rate of the fluid (which has a density of 1025 kg/m3 and a viscosity of 0.0010 Pa/s) through the needle is 0.150 L/h. What is the average gauge pressure inside the vein where the needle is? Use g = 9.8 m/s2.
Explanation / Answer
Given details are
Q=0.200 L/h = 0.2*10-3 m3/h = 5.55*108 m³/s
r=0.25•10³ m,
=1*10³ Pa/s,
L =0.02 m
=1025 kg/m³
Poiseuille’s law
Q=•P•r/8•• L.
P = 8• Q•• L/ •r=
P =796.37 Pa
gh-P = guage pressure
Guage pressure is 8546-796.37 = 7749 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.