What is the speed of light in a material with an index of refraction of 3? a) 9x
ID: 1462747 • Letter: W
Question
What is the speed of light in a material with an index of refraction of 3? a) 9x 10^8 m/s b) 6x 10^8 m/s c) 3x 10^8 m/s (speed of light in a vacuum) d) 2x 10^8 m/s 3. This question refers to total internal reflection. A ray of light from glass with n=1.67 is incident upon a second glass medium with n=1.45. Determine the critical angle. 4. Draw a ray diagram for the arrangement below. The thin vertical line is a converging thin lens. Locate the image position. q. where p 40cm and f c 15 cm. Also, determine the magnification. 5. Below two rays in air are incident on a container filled with water. In the figures below sketch the approximate path of the two rays into and out of the container. You may use a ruler. Assume the light rays originate in air.Explanation / Answer
2)
e) 1*10^8 m/s
because, v = c/n = 3*10^8/3 = 1*10^8 m/s
3)
Apply Snell's law
sin(theta_i)/sin(theta_r) = n2/n1
when theta_r = 90 degrees, theta_i = theta_c
sin(theta_c)/sin(90) = 1.45/1.67
sin(theta_c) = 0.868
theta_c = sin^-1(0.868)
= 60.2 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.